DescriereCaffetin Cold plus este o combinație care conține următoarele substanțe active: paracetamol, pseudoefedrină (sub formă de clorhidrat de pseudoefedrină), dextrometorfan (sub formă de bromhidrat de dextrometorfan) şi acid ascorbic (vitamina C).
Paracetamolul ameliorează durerea şi scade febra.
Pseudoefedrina este un decongestionant care eliberează căile nazale blocate .
Dextrometorfanul suprimă tusea cauzată de iritaţile minore de la nivelul gâtului şi bronhiilor.
Vitamina C întărește sistemul imunitar.
Caffetin Cold Plus este utilizat pentru ameliorarea simptomelor de răceală şi gripă (ameliorarea durerilor generale, durerilor în gât, durerilor de cap, congestiei nazale şi scăderea temperaturii si ameliorarea tusei).
CompozitieSubstanţele active sunt: paracetamol, clorhidrat de pseudoefedrină, bromhidrat de dextrometorfan şi acid ascorbic (vitamina C).
Fiecare comprimat filmat conţine: 500 mg paracetamol, 30 mg clorhidrat de pseudoefedrină, 15 mg bromhidrat de dextrometorfan şi 60 mg acid ascorbic (vitamina C)Mod de administrareCaffetin Cold Plus comprimate filmate este destinat administrării orale.
Doza recomandată pentru adulţi şi copii peste 12 ani este de un comprimat filmat de patru ori pe zi.
Se pot lua maxim două comprimate administrare deodată.
Intervalul de timp între administrări nu trebuie să fie mai mic de patru ore.
Doza zilnică trebuie limitată la maximum 2 comprimate de patru ori pe zi (8 comprimate în 24 ore).
Luați comprimatele filmate imediat ce le-ați scos din blister.
Durata tratamentului nu trebuie să depășească mai mult de 5 zile consecutive; dacă simptomele dumneavoastră nu se ameliorează sau se înrăutăţesc, adresaţi-vă medicului pentru îndrumări.
Utilizarea la copii şi adolescenţi: Caffetin Cold Plus nu este recomandat pentru utilizare la copii cu vârstă sub 12 ani.
ProducatorAlkaloidMod de prezentareCutie cu 10 comprimate.
Active | Paracetamol pseudoefedrina (sub forma de clorhidrat de pseudoefedrina) dextrometorfan (sub forma de bromhidrat de dextrometorfan) si acid ascorbic (vitamina |
---|---|
Plus este utilizat pentru ameliorarea simptomelor de raceala si gripa (ameliorarea durerilor generale, durerilor in gat, durerilor de cap, congestiei nazale si scaderea temperaturii si ameliorarea tusei).compozitiesubstantele active sunt | Paracetamol clorhidrat de pseudoefedrina bromhidrat de dextrometorfan si acid ascorbic (vitamina |
C).fiecare comprimat filmat contine | 500 mg paracetamol 30 mg clorhidrat de pseudoefedrina 15 mg bromhidrat de dextrometorfan si 60 mg acid ascorbic (vitamina |
Daca simptomele dumneavoastra nu se amelioreaza sau se inrautatesc, adresati-va medicului pentru indrumari.utilizarea la copii si adolescenti | Caffetin |