DescriereCaffetin COLDmax conţine o combinație de substanțe care sunt eficiente în ameliorarea simptomelor asociate cu răceala și gripa, inclusiv ameliorarea durerii generale, a durerii de gât, durerii de cap, congestiei nazale şi scăderea febrei.
Paracetamolul este un medicament împotriva durerii (analgezic).
Este eficace împotriva durerilor generale, inclusiv împotriva durerii de cap, și poate de asemenea să scadă febra (antipiretic).
Clorhidratul de fenilefrină (decongestionant nazal) reduce inflamatia de la nivelul nasului, ameliorând congestia nazală și scăzând presiunea care poate cauza o durere de cap.
Caffetin COLDmax conţine zahăr.
Fiecare plic conţine zahăr aproximativ 2,6 g.
Acest lucru trebuie luat în considerare la pacienţii cu diabet zaharat.
CompozitieSubstanţele active sunt paracetamol 1000 mg şi clorhidrat de fenilefrină 12,2 mg (echivalent cu fenilefrină bază 10,0 mg)- Celelalte componente sunt acid ascorbic, zahăr, aspartam (E951), aromă de lămâie-mentol (care conţine: uleiuri de lămâie naturale şi substanţe aromatice, L-mentol natural, maltodextrină, manitol, gluconolactonă, gumă arabică, sorbitol (E420) şi α-tocoferol (E307)), zaharină sodică, dioxid de siliciu coloidal anhidru, acid citric şi citrat de sodiu.
Mod de administrareLuaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul.
Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Dacă simptomele răcelii sau gripei dvs.
persistă mai mult de trei zile sau se agravează, consultați medicul.
Este important să consumați multe fluide când suferiți de răceală sau gripă.
Doza recomandată este de:Adulţii, vârstnicii şi adolescenţi cu vârsta peste 16 ani: Un plic Doza poate fi repetată la interval de 4 - 6 ore.
Nu luaţi mai mult de 4 plicuri într-un interval de 24 de ore.
Utilizarea la copii: Nu administrați la copii cu vârsta sub 16 ani.
Dizolvaţi conţinutul unui plic într-o cană (250 ml de apă caldă, dar nu fierbinte).
Amestecaţi până la dizolvarea completă şi beţi soluţia incoloră, cu aromă de lămâie-mentol.
ProducatorAlkaloidMod de prezentareCutie cu 10 plicuri.
Contine | Uleiuri de lamaie naturale si substante aromatice |
---|---|
Este important sa consumati multe fluide cand suferiti de raceala sau gripa.doza recomandata este de | Adultii varstnicii si adolescenti cu varsta peste 16 aniun plic |
Nu luati mai mult de 4 plicuri intr-un interval de 24 de ore.utilizarea la copii | Nu administrati la copii cu varsta sub 16 anidizolvati continutul unui plic intro cana (250 ml de apa calda dar nu fierbinte)amestecati pana la dizolvarea completa si beti solutia incolora cu aroma de lamaiementol |