DescriereEfferalgan Vitamine C conţine paracetamol şi acid ascorbic.
Paracetamolul are efect analgezic (ameliorează durerea), antipiretic (reduce temperatura corpului în caz de febră).
Vitamina C este o vitamină solubilă în apă, esenţială organismului.
Efferalgan Vitamine C este indicat în tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate uşoară până la moderată sau/şi al stărilor febrile , cum sunt dureri de cap, stări gripale, dureri dentare, dureri musculare, dureri menstruale.
Această formă farmaceutică este indicată la adulţi şi copii cu greutate de 25 kg sau peste (începând cu vârsta de aproximativ 8 ani).
Compozitie- Substanţele active sunt: paracetamol 330 mg, acid ascorbic 200 mg- Celelalte componente: hidrogenocarbonat de potasiu, hidrogenocarbonat de sodiu, sorbitol (E 420), acid citric anhidru, benzoat de sodiu (E 211), docusat de sodiu, povidonă.
Mod de administrareUtilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus medicul sau farmacistul.
Discutaţi cu medicul sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Doza recomandată este de 10 mg/kg corp până la 15 mg/kg corp la fiecare 4 până la 6 ore, până la doza totală maximă zilnică de 60 mg/kg corp.
Intervalul minim între administrări este de 4 ore.
ProducatorBristol MyersMod de prezentareCutie cu 20 comprimate efervescente.
Sunt | Paracetamol 330 mg acid ascorbic 200 mg |
---|---|
Celelalte componente | Hidrogenocarbonat de potasiu hidrogenocarbonat de sodiu sorbitol (e 420) acid citric anhidru benzoat de sodiu (e 211) docusat de sodiu povidonamod de administrareutilizati intotdeauna acest medicament exact asa este descris in acest prospect sau asa cum va spus medicul sau farmacistul |