DescriereTratamentul simptomatic al răcelilor comune, rinitelor alergice şi vasomotorii, stărilor gripale (pentru ameliorarea strănutului, secreţiei nazale apoase, inflamaţiei mucoaselor nazală şi sinusală, febrei, durerilor de cap şi musculare).
Tratamentul cu antibiotice poate fi necesar în cazul apariţiei infecţiilor bacteriene.
CompozitieSubstanţele active sunt paracetamol, acid ascorbic şi maleat de feniramină.
Fiecare plic cugranule pentru soluţie orală conţine paracetamol 280 mg, acid ascorbic 100 mg şi maleat de feniramină 10mg.
Mod de administrareUtilizați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul.
Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteți sigur.
Copii cu vârsta între 6 şi 10 ani:1 plic Fervex “pentru copii” fără zahăr de 2 ori pe zi.
Copii cu vârsta între 10 şi 12 ani:1 plic Fervex “pentru copii” fără zahăr de 3 ori pe zi.
Copii cu vârsta între 12 şi 15 ani: 1 plic Fervex “pentru copii” fără zahăr de 4 ori pe zi.
Intervalul între administrări trebuie să fie de cel puţin 4 ore.
Plicurile se administrează cu o cantitate suficientă de apă rece sau fierbinte.
ProducatorUpsaMod de prezentareCutie cu 8 plicuri.
Ani | 1 plic |
---|---|
Fervex “pentru copii” fara zahar de 2 ori pe zi.copii cu varsta intre 10 si 12 ani | 1 plic |
Fervex “pentru copii” fara zahar de 3 ori pe zi.copii cu varsta intre 12 si 15 ani | 1 plic |